پلاستیک - جدیدترین شکل بسته بندی

اولین پلاستیک مصنوعی توسط الکساندر پارکر در سال ۱۸۳۸ تهیه شد و در نمایشگاه بین المللی بزرگ لندن در سال ۱۸۶۲ به نمایش درآمد . این پلاستیک برای جایگزینی مواد طبیعی مانند عاج در نظر گرفته شده بود و “پارکسین” لقب گرفت. در سال ۱۸۴۹ چارلز گودیر و توماس هنکوک روشی اختراع کردند که خاصیت چسبناک پلاستیک را از بین برده و به لاستیک طبیعی خاصیت ارتجاعی می بخشد. در سال ۱۸۷۰  John Wesley Hyatt اختراع “سلولوئید” تولید شده در دما و فشار بالا و با مقدار نیترات کم را به ثبت رساند. این اختراع اولین پلاستیک تجاری بود  و  تا سال ۱۹۰۷ که لئو هندریک باک لند “Bakelite” را تولید کرد، به عنوان تنها پلاستیک باقی مانده. بسته بندی پلاستیکی از فرآوری محصولات مختلف از پالایشگاه های نفت در تأسیسات شیمیایی پتروشیمی ساخته می شود. فقط ۴٪ نفت تولید شده در جهان در تولید پلاستیک استفاده می شود و فقط ۳٪ از این ۴٪ در تولید بسته بندی پلاستیکی استفاده می شود. تولید انبوه بسته بندی پلاستیک پس از جنگ جهانی دوم آغاز شده. بسته بندی پلاستیک در دهه ۱۹۵۰ به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته و از سال ۱۹۷۰ جنب و جوش بیشتری پیدا کرده است.

پت (Polyethylene terephthalate) در بسته بندی PET

بسته به عملیات حرارتی که انجام میپذیرد، PET در دو شکل آمورف (شفاف) و نیمه بلور (مات و سفید) تولید میشود. مهمترین مزیت استفاده از آن قابل بازیافت است. بسته به ضخامت PET ممکن است نیمه سفت و سخت باشد. بسیار سبک است از آن به عنوان مانع گاز و رطوبت استفاده می شود. هنگامی که به عنوان یک فیلم نازک تولید می شود، سخت و مقاوم در برابر ضربه است. PET  معمولاً با آلومینیوم پوشانده می شود. بطری های PET ظروف غیر قابل نفوذی هستند که با توجه به این ویژگی آنها در نوشیدنی ها گازدار به طور گسترده ای استفاده می شوند. اندازه های مختلف آب آشامیدنی، نوشیدنی های گازدار، آب میوه و بطری های روغن نباتی، شیشه های روغن بادام زمینی، روکش سینی مایکروویو، کاسه های سالاد از پلاستیک PET ساخته شده اند. وقتی با ذرات الیاف یا شیشه ترکیب میشود، نوع آن سخت تر و با دوام تری از PET را در اخیتار داریم، این نوع با مشارکت Calico در سال ۱۹۴۱ در منچستر ثبت اختراع شده است. خوب است بدانید بطری PET در سال ۱۹۷۳ ثبت اختراع شد.

پی وی سی (Polyvinyl Chloride) در بسته بندی PVC

دو نوع ماده پی وی سی وجود دارد، سخت و الاستیک. بطری های روغن نباتی و شامپو، ظروف مواد شوینده مایع سفید کننده و شفاف، بطری های روغن موتور مایع، چرم مصنوعی، ظرف های گوشت تازه، بطری های کچاپ، اسباب بازی های محکم، عایق الکتریکی،  لوله ها و مواد پنجره همه از PVC ساخته شده است. پلی وینیل کلراید به طور تصادفی در سال ۱۸۳۵ توسط هنری ویکتور رگنولا و در سال ۱۸۷۲ توسط اوگن باومن کشف شد. در آغاز قرن بیستم توسط Griesheim-Elektron ، یک شرکت شیمیایی آلمانی متعلق به ایوان استرومیسلنسکی شیمی دان روسی و توسط فریتز کلات، به صورت تجاری آزمایش شد، مشکلات پردازش و تردی پلیمر تلاش را متوقف کرده است. در سال ۱۹۲۶ Waldo Semon از B.F Goodrich مواد افزودنی مختلفی را برای پی وی سی مخلوط کرده تا پلاستیک شود. این منجر به مواد الاستیک و آسان تر برای پردازش مواد می شود و باعث استفاده گسترده از آن شده است.

پ پ (Polypropylene) در بسته بندی PP

این نوع پلاستیک در برابر مواد شیمیایی، گرما و خستگی بیش از حد مقاوم است. PP پلاستیکی است که دارای استحکام و شفافیت متوسط است. لوله های مارگارین، بطری های سس گوجه فرنگی، چپستیک ها، چیپس و بسته های بیسکویت، سینی های مایکروویو، بطری های دارویی، ظروف ماست، ظروف یکبار مصرف، صندلی ها، چمدان ها، فرش ها، طناب و برخی از ظروف و درب ها با استفاده از پلاستیک پلی پروپیلن ساخته می شوند. PP کمترین تراکم را در بین پلاستیک های مورد استفاده در بسته بندی دارد.

(Polystyrene) در بسته بندی PS

PS ها ممکن است سفت ویا فوم باشند. این پلاستیکی چند وجهی و چند منظوره است. PS بسیار سخت، شکننده و روشن است. این یک رزین ارزان قیمت با نقطه ذوب نسبتاً کم است. بسته بندی محافظ ، ظروف یکبار مصرف، بسته بندی فست فود، بسته بندی قهوه، ظروف ماست، ظروف ضبط صدا و فیلم، چنگال و چاقو، فنجان آب، درب و قایق های کوچک از پلاستیک پلی استایرن استفاده می شود.

(Polyethylene) در بسته بندی PE

این متداول ترین نوع پلاستیک  است. بطری های سفید کننده، مواد شوینده و شامپو، بطری های روغن موتور، کیسه های زباله از موارد معمول استفاده PE هستند. PE  بازیافتی برای بطری های مواد صنعتی، سطل های زباله و مانند آن استفاده می شود.

(High Density Poly Ethylene) در بسته بندی HDPE

این ماده بسیار با دوام و اقتصادی است. رنگ آن به طور طبیعی شیری است، بنابراین نمی توان از آن در محصولاتی که شفافیت مهم است استفاده کرد. این یکی از پلاستیک های بسیار پرکاربرد است. به دلیل کم هزینه بودن، شکل دهی آسان و مقاوم در برابر شکستگی، از کاربرد وسیعی برخوردار است. لوله های پلاستیکی، کیسه های زباله، ظروف  مخصوصا کاسه ها، جداکننده های کابل، سطل ها، کیسه های حمل نازک و ظروف شیر، آب، آب میوه (غیر گازدار )، مواد شوینده مایع، روغن موتور، مواد سفید کننده، شامپو، عطر و ظروف لوسیون از HDPE ساخته شده اند.

(Low Density Poly Ethylene) در بسته بندی LDPE

LDPE ماده ای نیمه شفاف یا رنگی است. LDPE یک پلاستیک مقاوم و متوسط است. دارای خاصیت الاستیک، برش آسان و بدون چروک است. پلاستیک های LDPE به دلیل صاف بودن، کشش و نسبتاً شفاف بودن بیشتر در مواد اولیه فیلم استفاده می شوند. پلاستیک های LDPE در صورت عدم افزودن رنگدانه، سفید شیری هستند. همچنین در ساخت کیسه ها و روکش ها بیشتر استفاده میشوند.

 LDPE در کیسه های فیلم، کیسه های زباله، کیسه های نان و ساندویچ، کیسه های مختلف غذا، جعبه مواد غذایی، کیسه های فریزر و درب های الاستیک استفاده می شود.

(Poly Carbonate) در بسته بندی PC

پردازش، پوشش و شکل دهی حرارتی ( قالبزنی) آن آسان است. این نوع پلاستیک ها در بخش تولید مدرن از کاربرد گسترده ای برخوردار هستند. پلی کربنات ماده ای بسیار بادوام است. در تولید شیشه ضد گلوله استفاده می شود. همچنین این پلیمر بسیار شفاف است نفوذپذیری سبک و نور. این از نفوذ پذیری نور بهتری نسبت به اکثر انواع شیشه برخوردار است. بطری های بزرگ آب مورد استفاده در ابسردکن ها و بطری های مخصوص کودک از مواد پلی کربنات ساخته می شوند. بهترین خاصیت آن دوام در برابر ضربه است.